Mike Franklin Custom Knives Anodized Titanium & Mammoth Button Lock
A terrific knife from Mike. The Mammoth Ivory Scales have a warm feeling to them. The knife has an overall great feeling in hand. It would be equally at home in a display case or a pocket.
Mike Franklin Custom Knives Anodized Titanium & Mammoth Button Lock
| Knife Maker | Mike Franklin |
|---|---|
| Blade Length | 2 11/16" |
| Overall Length | 6 5/16" |
| Closed Length | 3 13/16" |
| Weight | 3oz |
| Blade Material | Hand Rubbed Satin Finished ATS-34 |
| Scale Material | Mammoth |
| Bolster Material | Anodized Titanium |
| Locking Mechanism | Button Lock |
| Condition | Excellent |





