Ralph Selvideo’s Custom Knife: Automatic Rattler with Damascus and Goldlip Pearl Shell
This is a classic "Rattler" automatic custom knife by Ralph Selvideo.
It features many of Ralph Selvideo's signature embellishments. The backbar has a 14 Kt gold eagle inlaid in it. Along the backbar, he has fileworked and stippled designs.
Ralph Selvideo was a student of Bill McHenry and his knives are extremely sought after. A few years ago, he passed away and will be sorely missed.
Ralph Selvideo’s Custom Knife: Automatic Rattler with Damascus and Goldlip Pearl Shell
| Knife Maker | Ralph Selvideo |
|---|---|
| Blade Length | 3 11/16" |
| Overall Length | 9" |
| Closed Length | 5 3/8" |
| Blade Material | Robert Eggerling Damascus |
| Scale Material | South Sea Goldlip Pearl |
| Bolster Material | Robert Eggerling Damascus |
| Locking Mechanism | Linerlock |










