Ram Maramba Custom Knife Zero Knives “Habu Flipper” Titanium Frame Lock
Here is a rare Flipper version of [ZERO] Knives' "Habu" model. This one was made for the 2014 New York Custom Knife Show. The blade centering is dead on and the seating is very nice. The action is like a Hammer and the lock up is secure. The whole piece has been given a subdued Tumbled finish. This would make an outstanding every day knife.
Ram Maramba Custom Knife Zero Knives “Habu Flipper” Titanium Frame Lock
| Knife Maker | Ram Maramba |
|---|---|
| Blade Length | 3 3/4" |
| Overall Length | 8 1/2" |
| Closed Length | 4 3/4" |
| Blade Material | S30V |
| Scale Material | Titanium |
| Frame Material | Tumbled Titanium |
| Locking Mechanism | Frame Lock |






