Rick Eaton Custom Knife Art Deco Step-Down Side Lock Dagger
This Art Deco folding dagger was made by Rick Eaton. It features a "Ladder" pattern Damascus blade by Devin Thomas and "Nickel Twist" Damascus handle by Jim Ferguson. Rick Eaton has set 9 inlays on each side of the handle; they consist of Goldlip Pearl, Abalone, Mother of Pearl and Meteorite.
Rick Eaton Custom Knife Art Deco Step-Down Side Lock Dagger
| Knife Maker | Rick Eaton |
|---|---|
| Blade Length | 3 3/4" |
| Overall Length | 8 1/4" |
| Closed Length | 4 3/4" |
| Blade Material | Devin Thomas Damascus |
| Scale Material | Meteorite, Morrisonite Jasper, Sole Authorship Damascus |
| Bolster Material | Jim Ferguson Nickle Twist Damascus |
| Locking Mechanism | Side Lock |




