Rick Lala Custom Knife Skull #017 “Sentry” Frame Lock Flipper
The Anodized Titanium frame has been masterfully carved by Rudy Lala with exceptional attention detail. This type of carved handle has been so popular that many throughout the custom knife word we see it copied. Oscar Wilde may have said it best... "Imitation is the sincerest form of flattery that mediocrity can pay to greatness."
Worldwide, Korth knives are highly collectible due to the Rick Lala's flawless fit and finish unique designs and for his flawless detent, action and lockup. Korth is Rick Lala's trademark.
Capitalize on this opportunity to add a functional work of art from a leading innovator and pathfinder in the custom knife world.
Rick Lala Custom Knife Skull #017 “Sentry” Frame Lock Flipper
| Knife Maker | Rick "Korth" Lala |
|---|---|
| Blade Length | 3 5/8" |
| Overall Length | 8 3/8" |
| Closed Length | 4 3/4" |
| Weight | 5.8oz |
| Blade Material | CPM S30V |
| Frame Material | Carved Anodized Titanium |
| Locking Mechanism | Frame Lock |
| Engraver | Carving by Rudy Lala |








