Ron Lake Custom Knife Bakelite Button-Lock Prototype
Ron Lake Custom Knife Button-Lock Prototype
| Knife Maker | Ron Lake |
|---|---|
| Blade Length | 3 1/16" |
| Overall Length | 6 1/2" |
| Closed Length | 3 3/4" |
| Weight | 3.2oz |
| Blade Material | ATS-34, Stainless Steel |
| Scale Material | Machined Bakelite |
| Bolster Material | Integral Aluminum |
| Frame Material | Aircraft Grade Aluminum |
| Locking Mechanism | Piston Lock with Safety Lock |
| Condition | Mint |







