Ron Newton Custom Knife Piqued Mother of Pearl Shell & Sole Authorship Damascus Scale Release Automatic
The Sole Authorship Damascus Ron used for the blade and frame has a pattern that closely resembles a human fingerprint. The Mother Of Pearl Shell Scales are positively iridescent and the Pique work only adds to that effect. The knife has a very solid feel in the hand without being bulky. The Scale Release mechanism is very smooth and has a positive lockup.
Ron Newton Custom Knife Piqued Mother of Pearl Shell & Sole Authorship Damascus Scale Release Automatic
| Knife Maker | Ron Newton |
|---|---|
| Blade Length | 3 15/16" |
| Overall Length | 8 1/16" |
| Closed Length | 4 9/16" |
| Weight | 4.5oz |
| Blade Material | Sole Authorship Damascus |
| Scale Material | Piqued Mother of Pearl Shell with Gold Dot Inlays |
| Bolster Material | Sole Authorship Damascus |
| Locking Mechanism | Scale Release |







