Ronald Best Custom Knife with Edwards Black Jade & Damascus Lockback Dagger
Very attractive carving on this folding dagger from Ronald Best. Perfect grinds and symetry. The Damascus has a tight, smooth pattern and the polishing is splendid. The Edwards Black Jade Inlay is very smoothly done. A beautiful Knife.
Ronald Best Custom Knife with Edwards Black Jade & Damascus Lockback Dagger
| Knife Maker | Ronald Best |
|---|---|
| Blade Length | 4" |
| Overall Length | 9 1/4" |
| Closed Length | 5 1/4" |
| Blade Material | Damascus |
| Scale Material | Edwards Black Jade, Fluted Damascus |
| Frame Material | 416 Stainless Steel |
| Locking Mechanism | Lockback |






