Sergio Consoli Custom Knife Bertie Rietveld’s “Dragonskin” Damascus Linerlock Flipper Engraved by Giorgia Contessa
A very rare jumbo sized Sergio Consoli with a striking Bertie Rietveld Dragon Skin blade and a Devil/Angel theme beautifully bulino engraved and gold inlaid by Giorgia Contessa. It has the pouch and certificate with additional details.
| Knife Maker | Sergio Consoli |
|---|---|
| Blade Length | 4 3/8 " |
| Overall Length | 10 5/16 " |
| Closed Length | 5 7/8 " |
| Weight | 11.1 oz |
| Blade Material | Bertie Rietveld's "Dragonskin" Damascus, Damascus |
| Frame Material | Engraved 416 Stainless Steel with 24Kt Gold Inlays |
| Locking Mechanism | Linerlock |
| Engraver | Giorgia Contessa |
| Condition | Mint |









