Shaun & Sharla Hansen Custom Knife Moss Agate & Damascus Engraved Credit Card Automatic Knife
This art knife was made by husband and wife duo Shaun and Sharla Hansen. The entire knife is a sole authorship creation. This double action auto dagger has a lock out mechanism (also known as a credit card knife). This allows you to switch the knife from Manual to automatic by sliding over a tab inside the knife.
The blade and back spacer are Shaun Hansen Damascus that consists of 1095 and 203e steel. The blade is 2 bar double twist composite. The frames are 416 stainless steel, fully engraved by Sharla Hansen. All gold inlays are 24Kt gold, the handle center inlay is Moss Agate.
Shaun & Sharla Hansen Custom Knife Moss Agate & Damascus Engraved Credit Card Automatic Knife
| Knife Maker | Shaun and Sharla Hansen |
|---|---|
| Blade Length | 3 9/16" |
| Overall Length | 8 9/16" |
| Closed Length | 4 5/8" |
| Blade Material | Sole Authorship 2 Bar Double Twist Composite 1095 and 203e Steel |
| Scale Material | Moss Agate |
| Frame Material | Sole Authorship Engraved 416 Stainless Steel |
| Locking Mechanism | Linerlock |
| Engraver | Sole Authorship Engraved |






