Steve Hoel Custom Knife Jere Davidson Engraved Black Jade Lockback
This lockback folder was made by knife legend Steve Hoel. The engraving was done by engraver Jere Davidson. The highlights in the engraving are 24Kt gold. Steve Hoel used Black Jade for the inlays and ATS-34 for the blade.
Steve Hoel Custom Knife Jere Davidson Engraved Black Jade Lockback
| Knife Maker | Steve Hoel |
|---|---|
| Blade Length | 2 5/8" |
| Overall Length | 6 3/8" |
| Closed Length | 3 5/8" |
| Blade Material | ATS-34 |
| Frame Material | Engraved 416 Stainless Steel with 24Kt Gold Inlays |
| Locking Mechanism | Lockback |
| Engraver | Jere Davidson |



