Tim Hancock Custom Knife Master Smith Mother of Pearl Shell & Sole Authorship Damascus “Cowboy Bowie & Lockback” Featured in Dr. David Darom’s “Art and Design in Modern Custom Fixed Blade Knives”
Tim Hancock Custom Knife Master Smith Mother of Pearl Shell & Sole Authorship Damascus “Cowboy Bowie & Lockback” Featured in Dr. David Darom’s “Art and Design in Modern Custom Fixed Blade Knives”
| Knife Maker | Tim Hancock |
|---|---|
| Blade Length | 2 7/8" |
| Overall Length | 6 9/16" |
| Closed Length | 3 3/4" |
| Blade Material | Sole Authorship Damascus |
| Scale Material | Mother of Pearl Shell |
| Bolster Material | Sole Authorship Damascus |
| Locking Mechanism | Lockback |











