Tom Ferry Custom Knife Sole Authorship Damascus and Fluted Fossil Walrus Persian Fighter
A remarkable sole authorship Persian Fighter from the Master Smith Tom Ferry featuring his earlier Journeyman Smith mark on the blade. The downward swept recurve blade on this fighter has a very captivating appearance that is only matched by the exemplary balance created by the distal taper. The blade is fast moving, yet powerful. Tom created a highly detailed mosaic pattern in the high polished Damascus that he calls "Poinsettia". The hand hammered hot textured 1018 steel guard brings in a timeless organic power to the knife and is blued. The fossil Walrus handle is sculpted at the base, swelling gently to form a secure hand hold. This knife has truly exceptional fit and finish.
| Knife Maker | Tom Ferry |
|---|---|
| Blade Length | 8 7/8" |
| Overall Length | 14 3/8" |
| Weight | 12.2 oz |
| Blade Material | Polished Poinsettia pattern Damascus from 1084 and 15N20 carbon steels |
| Scale Material | Hand Carved Fossilized Walrus Ivory |
| Guard Material | Blued & Textured Steel |
| Condition | Mint |






