Tony Bose Custom Knife #0 Remington Jigged Bone with 14Kt Gold Federal Shield Single Blade Trapper Slip Joint
Tony Bose Custom Knife #0 Remington Jigged Bone with 14Kt Gold Federal Shield Single Blade Trapper Slip Joint
| Knife Maker | Tony Bose |
|---|---|
| Blade Length | 2 9/16" |
| Overall Length | 5 3/4" |
| Closed Length | 3 1/4" |
| Blade Material | Hand Rubbed Satin Finished ATS-34 |
| Scale Material | Remington Jigged Bone with 14Kt Gold Federal Shield |
| Bolster Material | Mirror Polished 416 Stainless Steel |
| Locking Mechanism | Slip Joint |





