Vernie Reed Custom Knife Blued Robert Eggerling Damascus Fluted Pearl with Braided Gold Wire Automatic Linerlock
| Knife Maker | Vernie Reed |
|---|---|
| Blade Length | 3 3/8" |
| Overall Length | 7 11/16" |
| Closed Length | 4 1/2" |
| Weight | 6 oz |
| Blade Material | Blued Robert Eggerling Damascus, Damascus |
| Scale Material | Fluted Mother of Pearl Shell with Braided Gold |
| Bolster Material | Blued Robert Eggerling Mosaic Damascus with 24Kt Gold Inlays |
| Locking Mechanism | Linerlock |
| Engraver | Bruce Shaw |
| Condition | Excellent |






