William Henry Custom Knife B5 Mother Of Pearl Shell With Mokume And Damascus Button Lock
A striking Gentlemens knife, The fire in the Mother of Pearl Scales matches the colors in the Opal Thumbstud and Lock Button. The Damascus blade is a great size for whatever small chore you may encounter.
William Henry Custom Knife B5 Mother Of Pearl Shell With Mokume And Damascus Button Lock
| Knife Maker | William Henry |
|---|---|
| Blade Length | 2 3/4" |
| Overall Length | 5 7/8" |
| Closed Length | 3 3/8" |
| Blade Material | Stainless Steel Damascus |
| Scale Material | Mother of Pearl Shell |
| Frame Material | Mokume |
| Locking Mechanism | Button Lock |






