Reese Bose Custom Knife #5 Remington Jigged Bone 5 Blade Large Rogers Congress Slip Joint
This Reese Bose Rodgers 5 blade Congress with both curved and crinked blades is a difficult knife to build. Just a few have been made to date.
It is a rare knife to find offered in any handle material. This pristine specimen hafted in beautifully matched Remington bone will be a welsome addition to any custom knife collection.
The supply of original Remington bone has been exhausted and has not been offered as a handle material for some time now. Do not miss out on this rare opportunity to add a Reese Bose5 bladed numbered 5 knife to your custom knife collection.
Reese Bose Custom Knife #5 Remington Jigged Bone 5 Blade Large Rogers Congress Slip Joint
| Knife Maker | Reese Bose |
|---|---|
| Blade Length | 3 3/16" |
| Overall Length | 7 7/16" |
| Closed Length | 4 1/4" |
| Blade Material | Hand Rubbed Satin Finished ATS-34 |
| Scale Material | Remington Jigged Bone |
| Bolster Material | Mirror Polished 416 Stainless Steel |
| Locking Mechanism | Slip Joint |






